iWlkp.pl reklamy
Z prokuratury

Aresztowano podejrzanych o wysadzenie bankomatów

Prokuratura Rejonowa w Szamotułach nadzoruje śledztwo dotyczące wysadzenia dwóch bankomatów przy użyciu butli z gazem. W jego toku zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty dotyczące dokonania i usiłowania włamania. Decyzją sądu zostali oni aresztowani na 3 miesiące. Podejrzanym grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma swój początek 11 października ub. r. w Sierakowie, gdzie w środku nocy nieustaleni wówczas sprawcy próbowali włamać się do bankomatu. Choć nie udało się im zabrać pieniędzy, to uszkodzili nie tylko bankomat, ale również budynek, w którym znajdowało się urządzenie.  Łączne straty oszacowano na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sprawą zajęli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na miejscu zdarzenia szczegółowe oględziny przeprowadzili eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego. Zabezpieczone ślady wskazywały na to, że sprawcy próbowali wysadzić bankomat za pomocą łatwopalnego gazu. Pracujący nad sprawą kryminalni z komendy wojewódzkiej ustalili, że sprawców było dwóch i poruszali się samochodem osobowym marki Renault Laguna. Wszystkie podjęte tropy prowadziły poza granicę Wielkopolski.

W grudniu ub. r. na terenie województwa lubuskiego policjanci zlokalizowali miejsce gdzie sprawcy pozostawili pojazd, który wcześniej wykorzystali do popełniania przestępstwa. Samochód został zabezpieczony i poddany oględzinom. Niedługo później policjanci ustali dane personalne sprawców.

Analiza zebranych dowodów wykazała, że mężczyźni mają również na swoim koncie włamanie do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich, do którego doszło w lipcu 2023.


17 stycznia policjanci zatrzymali obydwu mężczyzn - mieszkańców województwa lubuskiego w wieku 40 i 41 lat. W zajmowanych przez nich lokalach śledczy ujawnili butle gazowe z reduktorem. Policjanci znaleźli i zabezpieczyli  także telefony komórkowe, a także gotówkę w łącznej kwocie 400 tysięcy złotych.


Mężczyźni usłyszeli zarzuty włamania do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich  oraz usiłowania włamania do bankomatu w Sierakowie. Jeden z podejrzanych był już karany przez niemiecki sąd za włamania do bankomatów na terenie Niemiec. Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Szamotułach obydwaj zostali aresztowani przez sąd na 3 miesiące.

Sprawa jest rozwojowa, a śledczy nie wykluczają rozszerzenia zarzutów stawianych podejrzanym.

Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika