iWlkp.pl reklamy
Budownictwo

Budujemy dom. Drewniany czy murowany?

Coraz częściej na budowlanym rynku mamy do czynienia z domami z drewna. Jeszcze nie tak dawno drewniane kojarzyły się bardziej z domkami letniskowymi, niż stałym mieszkaniem dla rodziny. Realia się zmieniają, ludzie coraz częściej budują domy drewniane.

Domy murowane nadal mają przewagę nad tymi z drewna. Jeżeli chodzi o dostępność projektów, nie ma nawet co porównywać. I choć domy z drewna nikogo już nie dziwią, to ich projektów jest zdecydowanie mniej, niż budynków z cegły. Podobnie jest z wykonawcami. Większość polskich budowlańców specjalizuje się w budynkach murowanych.

Warto pamiętać, że fachowa i doświadczona firma budowlana na pewno zadba, aby drewno było odpowiednie przygotowane i zaimpregnowane, tak by starczyło na długie lata. Dom murowany oczywiście jest dużo trwalszy. Jednak sytuacja budynków drewnianych ciągle się poprawia i mamy coraz większą dostępność materiałów czy osób, które na takim budownictwie się znają.

 

Największa wada domu z drewna

Solidnie wykonany dom z drewna wygląda naprawdę pięknie, jednak posiada sporą "wadę" - surowiec z którego jest wykonany. Chodzi o wilgoć, która jest największym zagrożeniem dla domów z drewna. Powoduje ona próchnienie desek, dlatego dom koniecznie musi być wykonany z dobrze wysuszonych i zabezpieczonych desek. Dobra jakość materiałów pomoże nam zwiększyć żywotność budynku. Wiele osób uważa, że domy z drewna są mniej trwałe, jednak wszystko zależy od materiału.

Dobre materiały na tego rodzaju budowę są w Polsce dostępne, jednak trudniej o nie, niż o dobrą cegłę. Pamiętajmy też, że aby zachować dobrą jakość domu, co 3-5 lat należy impregnować zewnętrzne części budynku. W przypadku domu murowanego, takiej potrzeby nie ma.

 

Która budowa jest tańsza?

Jeżeli chodzi o ceny tych dwóch domów, to są one porównywalne. Choć wydawać by się mogło, że dom z drewna będzie dużo droższy, to jednak pozory mylą.

W przypadku budowy drewnianego domu sprawa wygląda różnie. Dobre materiały kosztują więcej, ale i żywotność takiego domu jest dłuższa. Od rzetelnej firmy otrzymamy także spory okres gwarancji. Wszystko jednak kosztuje.

Zastanawiając się więc nad wyborem domu, warto przemyśleć swoje własne upodobania i mieć na uwadze, że wiele zależy od rzetelnej i fachowej firmy.


Czytaj również

iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika