iWlkp.pl reklamy
Prokuratura Krajowa

Chciał przekupić celnika winem i gotówką

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko adwokatowi Pawłowi K.

Postępowanie było prowadzone z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił Pawłowi K. udzielenie funkcjonariuszowi Służby Celno — Skarbowej w Poznaniu korzyści majątkowej w wysokości ponad 2700 złotych w związku z pełnieniem przez niego funkcji i w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie wykroczenia skarbowego kwalifikowane z art. 229 § 1 kk.

Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą do 8 lat pozbawiania wolności.

Łapówka za cygara

W toku śledztwa prokurator ustalił, że Paweł K. wręczył korzyść majątkową w związku ze sprawą prowadzoną przez Wielkopolski Urząd Celno — Skarbowy o wykroczenie skarbowe, które polegało na przywozie do Polski z Republiki Dominikany 89 cygar bez zgłoszenia i przedstawienia ich organowi celnemu. W dniu 20 kwietnia 2022 r. miało dojść do przesłuchania sprawcy wykroczenia z udziałem jego obrońcy. Tego dnia adwokat, który cały czas zabiegał o zwrot zabezpieczonych cygar, przed rozpoczęciem czynności, położył na biurku funkcjonariusza drewnianą skrzyneczkę, oświadczając że jest w niej wino. Mimo sprzeciwu funkcjonariusza Paweł K. pozostawił przedmiot i opuścił pomieszczenie. W dalszym toku postępowania ustalono, że w środku znajdowało się wino o wartości ponad 700 złotych oraz 2000 złotych w gotówce. 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika