W związku z wprowadzonymi niedawno ograniczeniami w wypisywaniu recept na środki odurzające i psychotropowe w sieci pojawiły się ogłoszenia osób oferujących takie recepty. Na przykładowych receptach widniały dane lekarza z Wielkopolski. Poproszony o wyjaśnienia był bardzo zaskoczony sprawą, gdyż takich recept nie wystawiał. Sprawa została zgłoszona prokuraturze, Ministerstwu Zdrowia, Ministerstwu Sprawiedliwości, Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu oraz Naczelnej Izbie Lekarskiej.
- Wielkopolska Izba Lekarska pozyskała informację o ogłoszeniu zamieszczonym na portalu internetowym. Jego autor mógł się dopuścić szeregu przestępstw: wykorzystania tożsamości lekarza do wystawiania recept, fałszerstwa, bezprawnego uzyskania informacji czy nielegalnego handlu produktami leczniczymi. Autor ogłoszenia oferował sprzedaż recept lub leków psychotropowych i benzodiazepin takich jak Medikinet, Xanax, OxyContin, Clonazepamum czy Lorafen. Na receptach można było znaleźć dane m.in. jednego z wielkopolskich lekarzy. Nie miał on wiedzy o ich wystawieniu. Najprawdopodobniej doszło do nielegalnego uzyskania dostępu do jego certyfikatu CEZ. Wielkopolska Izba Lekarska po rozmowie z ww. medykiem postanowiła o sprawie zawiadomić organy ścigania - podaje Wielkopolska Izba Lekarska.
Jak wyjaśnia Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, sprawą zajmuje się prokuratura w Gnieźnie, gdyż dotyczy lekarza właśnie z tego miasta. Jest w procedowaniu wstępnym.
Poprzednia
Następna