iWlkp.pl reklamy
PSP RAWICZ

Dwie interwencje LPR w powiecie w jednym czasie. Do czasu przybycia śmigłowców pomocy udzielali strażacy

Zdjęcie: KP PSP Rawicz/bryg. Krzysztof Skrzypczak

W dwóch miejscach w tym samym czasie interweniowali strażacy i załogi śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Miało to związek z nagłym zachorowaniem mieszkańców powiatu rawickiego.

W środę, 29 listopada 2023 r. o godz. 9.44 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Rawiczu wpłynęła informacja o potrzebie zabezpieczenia miejsca lądowania śmigłowca LPR, który wystartował z Ostrowa Wielkopolskiego do Miejskiej Górki, gdzie pomocy medycznej potrzebował jeden z mieszkańców. Zanim załoga dotarła do miejsca docelowego, kwalifikowanej pierwszej pomocy choremu mężczyźnie udzielili strażacy. Pacjent, w asyście lekarza, wozem strażackim został przewieziony do śmigłowca oczekującego w pobliżu hali sportowej, a stamtąd przetransportowany do szpitala w Lesznie.

W trwającej ponad godzinę akcji uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu oraz strażacy ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejskiej Górce.

Kolejne zgłoszenie o podobnej treści wpłynęło do dyżurnego zaledwie 20 minut później. Tym razem dotyczyło starszej mieszkanki Żołędnicy (gm. Rawicz), do której skierowana została załoga LPR z Wrocławia.

W tym przypadku, w działaniach polegających na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy chorej kobiecie, wyznaczeniu oraz zabezpieczeniu miejsca lądowania śmigłowca, transporcie pacjentki z miejsca zamieszkania do podniebnej karetki, a także zabezpieczeniu jej startu, uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu oraz strażacy ratownicy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Sarnowie i Żołędnicy. Pani została zabrana do jednego ze szpitali we Wrocławiu.

Źródło: KP PSP Rawicz/bryg. Krzysztof Skrzypczak

Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika