iWlkp.pl reklamy
Prokuratura Ostrów Wielkopolski

Fałszowanie faktur, „pranie pieniędzy” i wyłudzenia leasingów

Zdjęcie: CBŚP

Tymczasowo aresztowano podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu fałszowanie faktur, „pranie pieniędzy” i wyłudzenia leasingów na zakup luksusowych pojazdów.

W ramach prowadzonego przez  1 Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. od 2021 r śledztwa na polecenie prokuratora ponad 100 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości, Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadziło jednoczesne przeszukania i zatrzymania 12 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur VAT w celu udzielenia podmiotom gospodarczym z całego kraju pomocnictwa do wyłudzenia podatku VAT lub narażenia podatku VAT.

Skoordynowane czynności prowadzone zostały na terenie województwa dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej,  „prania pieniędzy”, a także  wyłudzanie leasingów na zakup samochodów luksusowych marek jak Porsche, Audi, Mercedes i BMW. 

Trzem zatrzymanym prokurator przedstawił zarzut kierowania grupą przestępczą, kolejne 5 osób usłyszało zarzuty „zbrodni fakturowej” za co grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Pozostałe zarzuty dotyczyły oszustw, prania pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych.

W trakcie przeszukań łącznie 24 miejsc zamieszkania podejrzanych, jak i należących do nich siedzib spółek i biur rachunkowych policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych, kilkaset segregatorów dokumentacji, a tazke środki pieniężne w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, kilka tysięcy Euro oraz kilka tysięcy USD, w toku czynności zabezpieczono także stanowiące własność zatrzymanych samochody oraz dwie jednostki broni. 

Z dotychczasowych ustaleń wielowątkowego i rozwojowego postępowania wynika, że członkowie grupy wystawiali i posługiwali się tzw. „pustymi” fakturami, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Pozwalało to w nieuprawniony sposób innym podmiotom gospodarczym z całego kraju, które używały tychże faktur zaniżać należne do zapłacenia podatki. Aktualnie ustalona wartość faktur wystawionych przez podejrzanych to blisko 90 mln zł przy czym ustalone straty Skarbu Państwa mogą wynosić ponad 10 mln zł. Jak ustalono, że grupa mogła „wyprać” około 15 mln zł.

Na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu mienie należącego do podejrzanych o wartości ponad 1 miliona złotych w postaci działek, mieszkań, samochodów, udziałów w spółkach, pieniędzy.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa, grożącą podejrzanym wysoką karę, prokurator skierował wobec 7 osób wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim

Czytaj również

Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika