iWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Filtry FAP i DPF - dbamy o środowisko

W dobie ekologicznego trybu życia, niemal w każdej możliwej dziedzinie pojawiają się rzeczy, które przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Także rynek motoryzacyjny, który jest odpowiedzialny za generowanie mnóstwa spalin stara się poprawić jakość życia na Ziemi. Co zrobiono w tym kierunku?

Powstały samochody hybrydowe i elektryczne, ale również stworzono innowacyjną technologię czyszczenia filtrów cząstek stałych (DPF).

Filtry DPF i FAP pojawiły się nagminnie w samochodach, dzięki zatwierdzeniu europejskiego standardu emisji spalin. Chodzi tu o cząstki stałe, czyli drobiny węgla, popiołu oraz innych siarczanów, które wpływają niekorzystnie na środowisko. Według niektórych źródeł jest to również przyczyną większej zachorowalności na raka. Prawo ograniczyło ilość emisji cząstek stałych w dieslach z 0,025g do 0,005 na kilometr. Producenci zaczęli się więc głowić, jak zniwelować problem? Rozwiązaniem stały się filtry, które wyłapują cząstki ze spalin i je dopalają. U większości producentów proces ten polega na suchym dopalaniu w nawet 700 stopniach Celsjusza, bez użycia dodatkowych płynów. Druga metoda to zastosowanie płynu katalizującego i dzięki temu temperatura spalania obniżyła się, aż o 300 stopni. To tzw. „mokre” filtry, które przyjęły skrót FAP. Takie czyszczenie trwa od około 70 do 120 minut i nie jest wymagane czyszczenie pośrednie.

 

Możliwe jest czyszczenie wszystkich systemów DPF i SCR. Jeśli np. jeździmy głównie po mieście, wówczas raz na jakiś czas, powinniśmy udać się w dłuższą podróż, aby filtr osiągnął wyższą temperaturę i spalił cząstki sam. Warto raz w miesiącu „wypalić” filtr. Jednak profesjonalne czyszczenie z pewnością da nam lepszy efekt.

 

Cyklicznie w całym kraju policjanci przeprowadzają działania mające na celu wyeliminowanie pojazdów, które nie dostosowują się do przepisów o emisji spalin. Warto więc skorzystać z takiego czyszczenia, ponieważ dzięki temu nie tylko zadbamy o środowisko, a także unikniemy odebrania dowodu rejestracyjnego przez policję.

 

 

Czytaj również

CERMOTOR
MACII ZŁOMOWANIE POJZADÓW
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika