Wszystko rozbija się o pieniądze. Na wzrost kosztów ślubu ma wpływ przede wszystkim przyjęcie weselne. Zarówno pani młoda, jak i pan młody może zaoszczędzić na ubiorze, jednak gościom nie może brakować ani jedzenia, ani picia, ani dobrze grającej orkiestry.
Planując wesele warto więc najpierw podliczyć swój budżet, bo po zaproszeniu gości może się okazać, iż będziemy musieli zrezygnować z części menu.
Już na etapie myślenia o ślubie warto zapoznać się z realiami. Ile to właściwie kosztuje? Cena zależy od wielu czynników. Mamy do czynienia z kosztami stałymi, na które nie wpływa lokalizacja przyjęcia weselnego. Są to przede wszystkim ceny produktów – kwiatów w hurtowni, kreacji dla młodej pary, odpisów aktu ślubu, czy podarunków zamawianych przez Internet. Występują też koszty zmienne, zależne od lokalizacji oraz usługodawców, ponieważ to na usługi narzucana jest największa marża.
Do cen zmiennych zaliczamy m.in.: lokal, oprawę muzyczną, usługi foto-video, wynajem auta do ślubu…
Na wszystkie koszty dodatkowe mają wpływ nowożeńcy. Dlatego jedni wybierają zespół grający na żywo, a inni Dj-a z playbacku, jedni wolą chór kościelny, inni organistę, jedni jadą do ślubu limuzyną, a inni własnym samochodem. Wszystko zależy od budżetu.
Cały czas jednak jesteśmy mocno zakorzenieni w polskiej tradycji i bardzo mało par decyduje się całkowicie zrezygnować z przyjęcia weselnego na rzecz na przykład tygodniowego wypadu do ciepłych krajów. Koszt w końcu podobny.
Przybliżone, wybrane koszty ślubu
Poprzednia
Następna