iWlkp.pl reklamy
Poradnik

Jak zrobić syrop z tymianku i mniszka lekarskiego?

Coraz więcej osób stawia nie tylko na ekologiczną żywność, ale także na naturalne składniki, które wspomagają leczenie. Najczęściej metody te wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i wzmacnianiu odporności. W zależności od tego, jaki ma być efekt stosuje się różne rośliny.

Na kaszel poleca się picie syropu z tymianku lub mniszka lekarskiego. Zarówno tymianek jak i mniszek lekarski mają właściwości zwalczające suchy i mokry kaszel. Mniszek dodatkowo działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, a także przeciwmiażdżycowo. Wiele leków dostępnych w aptekach mają w składzie właśnie te rośliny. Gdy nie ma potrzeby zażywać specyfików aptecznych, warto sięgnąć po syrop, który można przygotować w zaciszu domowym.

 

By przygotować syrop z tymianku potrzeba dużego słoika, który należy zapełnić w 1/3 liśćmi tymianku. Następnie osobno zagotować litr wody i wymieszać z 0,5 kg cukru. Całością zalać liście. Odstawić na dwa dni. Po upływie tego czasu, według uznania, można przelać do mniejszych butelek. Pić 1 łyżkę 2-3 razy dziennie.

 

Syrop z mniszka przygotowuje się podobnie. Należy przygotować garnek i dodać do niego litr kwiatów i litr zimnej wody. Gotować 15 minut na małym ogniu. Następnie odstawić w chłodne miejsce na 24 h. Po tym czasie odcedzić i dodać soku z dwóch cytryn i 1 kilogram cukru. Ponownie gotować do uzyskania konsystencji miodu.

 

Zima za nami, jednak infekcje grypopodobne dotykają nas przez cały rok. Warto więc te naturalne przepisy mieć zawsze pod ręką.


Czytaj również

iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika