Każdego dnia wdychamy 16 kg powietrza - często tak zanieczyszczonego, że czyni nas to biernymi palaczami. Przyczyną tego stanu w bardzo dużym stopniu są nie tylko kominy fabryk, ale także nasze decyzje związane z ogrzewaniem domu czy sposobem dojazdu do pracy.
Wybór sposobu ogrzewania mieszkań czy środka transportu wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy. Głównymi „sprawcami” zanieczyszczeń są piece opalane węglem niskiej jakości lub drewnem i co gorsza nierzadko odpadami, najczęściej śmieciami.
Tylko zrozumienie przez społeczeństwo procesów w jakich biorą udział pyły drobnocząsteczkowe może wpłynąć na zmianę tych zachowań i poprawę jakości powietrza.
CZY WIESZ, ŻE:
Szkodliwe substancje wydostające się z dymem z Twojego komina opadają w promieniu 10-krotności jego wysokości, czyli na Twój dom i jego otoczenie.
Szkodliwe substancje zawarte w dymie wpływają niekorzystnie na zdrowie Twoje i Twojej rodziny powodując wiele schorzeń:
- w układzie oddechowym – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), raka płuc, astmę,
- w układzie nerwowym – bóle głowy oraz zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
- w układzie krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał serca,
- w układzie pokarmowym – zaburzenia pracy wątroby,
- w układzie rozrodczym – zaburzenia pracy narządów wewnętrznych,
- w układzie immunologicznym – alergie.
Zgodnie z raportem WHO opublikowanym w 2016 roku polskie miasta znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej w odniesieniu do pyłu Pm2,5.
Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na pozycji 41 znalazł się Kalisz.
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu roku z powodu zanieczyszczenia powietrza na świecie przedwcześnie umiera blisko 7 mln ludzi, co stanowi aż 1/8 wszystkich zgonów.
Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 45 000 mieszkańców Polski. Dla porównania: każdego roku w Polsce w wypadkach ginie ok. 3300 osób.
„Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze - zdrowy wybór!”. Ma ona nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać Polaków do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Powietrza, od którego zależą nasze zdrowie i stan środowiska.
W ramach kampanii emitowane są również spoty i audycje radiowe dla dzieci. Powstała też strona internetowa, na której znalazły się m.in. informacje na temat przyczyn złej jakości powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie, a także najważniejsze zasady dotyczące programu „Czyste Powietrze”.