iWlkp.pl reklamy
Poradnik

Pielęgnowanie poszczególnych typów cery

Na kosmetykach często można spotkać się z informacjami, że dany produkt przeznaczony jest np. do cery mieszanej. Pytanie tylko jak odróżnić cerę mieszaną od np. suchej.

Stan skóry i jej typ ocenia dermatolog oraz kosmetolog, jednak dobrze jest wiedzieć orientacyjnie, jaki mniej więcej posiada się typ cery.
 
 
Cera sucha
 
Zacznijmy od cery suchej. Skóra sucha potrzebuje odpowiedniego nawilżenia i dostarczenia wielu składników witaminowych. Kosmetyki powinny być bogate nie tylko w witaminy ale też w ceramidy oraz kwas hialuronowy, który świetnie nawilża skórę. By nie pogorszyć stanu suchej skóry
niewskazane są peelingi ziarniste, mycie twarzy mydłem oraz częste opalanie. Skóra sucha może się łuszczyć i być napięta, sprawiać uczucie ściągnięcia. Niestety wcześniej zaczyna się starzeć.
 
 
Cera wrażliwa
 
Dalej cera wrażliwa – właściciele tego typu cery muszą być szczególnie uważni. Zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie to oznaki wrażliwej skóry. Powinna być pielęgnowana podobnie jak skóra sucha. Jeśli kosmetyk ma mniej składników tym lepiej, dlatego warto szczególnie w tym przypadku wybierać te naturalne. Rezygnacja z peelingów i ochrona przeciwsłoneczna to dobre rozwiązanie dla osób z wrażliwą cerą.
 
 
Cera normalna
 
Cera normalna – nie ma z nią większych problemów, ponieważ nie przetłuszcza się ani nie przesusza. Trzeba jednak pamiętać o regularnym odżywianiu i nawilżaniu, by nie dopuścić do przedwczesnego starzenia. Peelingi raz w tygodniu są jak najbardziej wskazane po to, by usunąć martwy naskórek i zachować zdrową i świeżą cerę.
 
 
Cera tłusta
 
Cera tłusta – to cera skłonna do trądziku, często się przetłuszcza i błyszczy. Odstawić powinno się kosmetyki, które w składzie mają alkohol, ponieważ przyspieszają wytwarzanie łoju. Skórę powinno się oczyszczać kosmetykami o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym. Dokładny demakijaż, oczyszczanie i cotygodniowe peelingi pomogą w walce z tłustą skórą.
 
 
Cera mieszana
 
Cera mieszana – cera ta to połączenie zarówno skóry tłustej jak i suchej. Skóra błyszczy się najczęściej w strefie T. Nawilżanie, dokładne oczyszczanie oraz stosowanie kremu, który matowi skórę będzie dobrym rozwiązaniem. Kremy powinny być lekkie, a żel do mycia twarzy najlepiej przeznaczony dla cery wrażliwej.

Czytaj również

iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika