iWlkp.pl reklamy
KPP Września

Pół roku po dewastacji cmentarza znaleziono sprawcę zniszczeń

Zdjęcie: Facebook/Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

Na terenie nieczynnego już cmentarza ewangelickiego w Sędziwojewie (powiat wrzesiński) we wrześniu 2022 roku doszło do dewastacji nagrobków oraz pamiątkowej tablicy. Pół roku po zdarzeniu udało się ustalić sprawcę zniszczeń. 54-latek odpowie przed sądem.

Jak podaje policja, 6 września ubiegłego roku w Komendzie Powiatowej Policji we Wrześni stawił się Administrator Cmentarza Ewangelickiego w Sędziwojewie. Niestety jego wizyta związana była z przekazaną informacją o dokonanym przez nieznanego sprawcę lub sprawców uszkodzeniu.

W złożonym zawiadomieniu znalazło się aż 20 nagrobków oraz pamiątkowa płyta pochodząca z przełomu I i II wojny światowej. Poniesione straty zostały oszacowane przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Poznaniu oraz Gminę Września na kwotę ponad 1400 złotych.

W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej we Wrześni. Zaczynając od oględzin na miejscu tego zdarzania, rozpoczęło się zbieranie materiałów dowodowych, których celem było ustalenie sprawcy lub sprawców tego przestępstwa.

Wynikiem podjętych kroków procesowych 6 miesięcy od tego bulwersującego czynu było zatrzymanie przez policjantów z pionu kryminalnego 13 marca br. mieszkańca gminy Września. Wobec 54-latka, 30 marca br. został skierowany do sądu akt oskarżenia.

Postawiony zarzut dotyczył znieważenia miejsca spoczynku zmarłych oraz znieważenia grupy ludności. Mężczyzna nie poczuwał się do winy i w związku z tym nie przyznał do tego przestępstwa. 54-latek będzie składał wyjaśnienia przed sądem.

 

 

Źródło: KPP Września

Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika