iWlkp.pl reklamy
KPP Rawicz

Policyjny pościg przez dwa powiaty

Zdjęcie: KPP Rawicz

Policyjny pościg przez dwa powiaty, w którym byli zaangażowani zarówno funkcjonariusze z Rawicza jak i Leszna zakończył się sukcesem. Sprawcy, którzy uciekali przywłaszczonym samochodem przed policyjnymi patrolami, celowali do funkcjonariuszy z przedmiotu wyglądającego jak pistolet i którzy mają na swoim koncie szereg innych przestęp i wykroczeń nie unikną konsekwencji.

22 lipca br. około godziny 18.00 dyżurny rawickiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że kobieta, która od kilku tygodni przywłaszczyła pojazd marki Dacia Duster należący do jednej z wypożyczalni mieszczącej się na terenie Szczecina aktualnie znajduje się w Rawiczu. Z informacji wynikało również, że może ona być w towarzystwie dwóch mężczyzn.

Dyżurny natychmiast poinformował o tym fakcie patrole i po chwili otrzymał komunikat od funkcjonariuszy ruchu drogowego, że podjęli pościg za wskazanym pojazdem, który nie zatrzymał się im do kontroli drogowej i ucieka drogą S5 w kierunku Leszna. Policjanci potwierdzili, że w pojeździe znajduje się kobieta oraz dwóch mężczyzn i samochodem kierował jeden z nich. W czasie trwania pościgu kierowca nie reagował na podawane sygnały świetlne i dźwiękowe, omijał pasem zieleni radiowóz, który zajeżdżał mu drogę. Policjanci realizujący pościg widzieli również jak pasażer siedzący na tylnym siedzeniu daci wychylił się przez otwarte okno i skierował w ich stronę przedmiot przypominający krótką broń. Pościg był kontynuowany przez cały czas, rawiccy policjanci wiedzieli, że będą mieli wsparcie funkcjonariuszy z Leszna. W miejscowości Augustowo sprawcy porzucili auto, wyskoczyli w czasie jazdy z niego. Pojazd poruszał się krótką chwilę samoczynnie zatrzymał się na barierkach ochronnych. Policjanci rozpoczęli pościg pieszo. Poszukiwania trwały na terenie Leszna, funkcjonariusze tej jednostki doskonale znali topografię miejsca i mimo, że każdy ze sprawców uciekła w innym kierunku szybko zostali zatrzymani.

Ujęci sprawcy to 24-latka z Lubina, 19-latek z Legnicy i 29-latek również z Lubina. Podczas wykonywanych czynności operacyjno-dochodzeniowych ustalono, że kobieta na początku lipca br. w wypożyczalni w Szczecinie wynajęła Dacię Duster na okres 5 dni, jednak go nie zwróciła - jak przyznała wspólnie ze swoim chłopakiem 29-latkiem i jego młodszym kolegą podróżowali po całej Polsce. Do Rawicza przyjechali z powodów rodzinnych, jednak nie spodziewali się takiego obrotu sprawy.

Rawiccy funkcjonariusze przedstawili zatrzymanym szereg przestępstw i wykroczeń, ponieważ okazało się, że mają oni sporo na sumieniu.

24-latka usłyszała zarzut przywłaszczeniu pojazdu Dacia Duster oraz podrobienia podpisu na dokumentach. Kobieta również okłamała policjantów podając dane osobowe swojej siostry -  myślała, że w ten sposób uniknie konsekwencji odbycia bezwzględnej kary za wcześniejsze przewinienia, była ona poszukiwana. Okazało się również, że ta sama trójka osób na jednej z rawickich stacji paliw zatankowała wspominane auto za ponad 250 złotych i nie zapłaciła za paliwo. Monitoring zarejestrował, że wówczas kierowała samochodem 24-latka, której cofnięto uprawnienia, za co usłyszała kolejny zarzut. Wiadomo również, że ten sam skład osób ukradł alkohol za ponad 270 złotych w jednym z rawickich marketów. W tym samym dniu dokonali oni również kradzieży alkoholu na terenie miejscowości Sława za ponad 600 złotych.

19-latek z Legnicy odpowie za przestępstwo z art. 224 kodeksu karnego, swoim zachowaniem tj. kierując przedmiot przypominający broń zmusił policjanta do zaniechania prawnej czynności służbowej. Mężczyzna ten odpowie równie za współudział w powyższych kradzieżach.

29-latek stanie przed sądem za ucieczkę i niezatrzymanie się do kontroli drogowej, co w myśl przepisów jest przestępstwem. Odpowie również za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym i kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień. Kara za kradzieże paliwa i alkoholu, których dokonywał ze swoimi znajomymi również go nie minie.

24-latka i 19-latek bezwzględnie trafią do więzienia. Oboje figurują w policyjnym systemie jako osoby poszukiwane do odbycia kary za wcześniejsze przewinienia.

Niewykluczone jest, że zatrzymane osoby mają na swoim koncie inne przestępstwa czy wykroczenia, co zostanie poddane sprawdzeniu przez Policje.

Źródło: KPP Rawicz


Czytaj również

Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika