iWlkp.pl reklamy
Z policji

Policyjny pościg za kierowcą, porzucił pojazd i kontynuował ucieczkę pieszo

Zdjęcie: KPP Środa Wlkp.

2 stycznia 2024 r., podczas działań „Trzeźwy poranek” w Środzie Wlkp. podjęli pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Miał 0,5 promila i cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Na ul. Strzeleckiej w Środzie Wlkp. funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzali masowe kontrole kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Około godziny 05.30 policjanci przy użyciu latarki wydali polecenie do zatrzymania kierującego pojazdem marki rover. Kierujący nie zastosował się do polecenia, zwolnił swój pojazd i udał się w kierunku obwodnicy Środy Wlkp. Mundurowi bez chwili zawahania wsiedli do radiowozu oznakowanego i rozpoczęli pościg za pojazdem używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Kierujący, aby zmylić funkcjonariuszy, kontynuował jazdę ulicą Krajewskiego bez włączonych świateł mijania. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów skręcił w drogę gruntową przy osiedlu Wyszyńskiego, gdzie pozostawił swój pojazd i dalej kontynuował ucieczkę pieszo. Jeden z funkcjonariuszy wybiegł z radiowozu i udał się w pościg za mężczyzną, drugi zaś kontynuował pościg radiowozem. W okolicy ronda przy ul. Topolskiej i Weychana policjant wydał polecenie z prośba do osób idących chodnikiem, aby zatrzymali mężczyznę. Piesi próbowali pomóc funkcjonariuszom, niestety uciekinier wyrwał się z ujęcia i wbiegł na teren parkingu piekarni przy ul. Weychana. Dzięki przechodniom, którzy spowolnili mężczyznę, policjantowi udało się go zatrzymać.

Okazał się nim 25 - letni mieszkaniec gminy Kórnik, którego skontrolowano na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się również, że 25 - latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, gdyż już wcześniej prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości.

Mężczyzna odpowie przed Sądem za trzy przestępstwa określone w:

  • art. 178a par. 4 kodeksu karnego – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

  • art. 180a kodeksu karnego – prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień,

  • art. 178b kodeksu karnego - niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego,

oraz za dwa wykroczenia określone w:

  • art. 92 par. 1 kodeksu wykroczeń - niestosowanie się poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego,

  • art. 88 kodeksu wykroczeń - prowadzenie pojazdu bez wymaganych świateł w okresie od zmierzchu do świtu.

Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Źródło: KPP Środa Wlkp.

Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika