iWlkp.pl reklamy
KPP WĄGROWIEC

Próbował zapłacić pamiątkowym banknotem 500 złotowym

Zdjęcie: KPP Wągrowiec

Zatrzymany na gorącym uczynku oszustwa 40-letni mieszkaniec gminy Wągrowiec próbował wyłudzić tytoń i gilzy. Kiedy sprzedawca zorientował się że to próba oszustwa, sprawca chciał zbiec, został zatrzymany.

Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w punkcie handlowym w centrum miasta. Do kiosku podszedł mężczyzna, który zadeklarował chęć zakupu tytoniu i gilz papierosowych. Sprzedawca podał wartość, na co kupujący wyciągnął złożony banknot przypominający 500 złotowy środek płatniczy NBP. Sprzedający nie od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustem. Przed wzięciem souvenira, położył na ladzie resztę, jaką wydałby mając do czynienia z 500 złotowym banknotem NBP.

Fortel prawie się udał. Podejrzany chwycił już tytoń, gilzy i resztę, w czasie gdy sprzedawca wziął souvenir do ręki głośno zaprotestował. Wówczas sprawca zaczął ucieczkę, którą udaremnił dostawca towaru, który był obok. Sprzedawca o tym fakcie poinformował policję.

Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego po wyjaśnieniu okoliczności interwencji zdecydowali o zatrzymaniu mężczyzny. Został on doprowadzony do KPP w Wągrowcu, gdzie musiał wytrzeźwieć, ponieważ w chwili zatrzymania w jego organizmie znajdowało się około 3 promili alkoholu. Następnego dnia policjant dochodzeniowy zajmujący się przestępczością gospodarczą przeprowadził z zatrzymanym czynności procesowe, podczas których mężczyźnie postawiony został zarzut oszustwa.

Policja przestrzega pracowników placówek handlowych przed tego rodzaju działaniem oszustów, ponieważ nie był to incydentalny przypadek. Wągrowieccy policjanci odebrali kilka zgłoszeń o posłużeniu się „souvenirami” o różnych nominałach – 200 i 500. Doszło do nich w dwóch sklepach spożywczych, stacji benzynowej i placówce gastronomicznej.

Niekiedy pośpiech i chęć szybkiego obsłużenia klienta usypia czujność sprzedawców, którzy orientują się o oszustwie w momencie rozliczenia, bądź przekazania kasy.

Posłużenie się takim banknotem „souvenir” i wprowadzenie w błąd sprzedawcy poprzez wzbudzenie w nim przeświadczenia co do autentyczności takiego banknotu, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym, wyczerpuje znamiona przestępstwa z art 286 Kodeksu Karnego, za który grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Wągrowiec/asp. Dominik Zieliński

Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika