iWlkp.pl reklamy
Zdrowie

Sprawdź, co pyli w maju

Wiosna to czas pylenia różnych roślin. Nie jest ulubionym okresem dla alergików, którzy zmagają się z przykrymi dolegliwościami.

Alergie polegają na nadmiernej, nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na występujące w środowisku, obce dla organizmu substancje (alergeny).  W normalnych przypadkach taka reakcja nie powinna występować.

 

Jednymi z najpopularniejszych alergenów są właśnie pyłki roślin. Występują sezonowo w czasie kwitnienia. Nasilenie objawów związane jest ze stężeniem ich w powietrzu oraz stosowane leczenie. Dotyczy roślin wiatropylnych, których duże ilości mikroskopijnych pyłków są przenoszone przez wiatr. Ich największe ilość są przenoszone w suche, wietrzne i gorące dni. 

 

Alergie na pyłki charakteryzują się wodnistą wydzieliną z nosa oraz kichaniem, do innych objawów można zaliczyć uczucie zatkanego nosa oraz jego świąd. Mogą wystąpić także zaczerwienienie i łzawienie oczu, zmiany skórne np. pokrzywka. 

 

Wśród innych objawów wymienia się też zaburzenia snu i koncentracji czy zmęczenie.

 

Objawy alergii zwykle leczy się przy pomocy leków antyhistaminowych - doustnie lub donosowo. Innym sposobem jest unikanie alergenu czy odczulanie. 

 

W maju alergicy są narażeni na pyłki pochodzące z traw, brzóz, dębów, pokrzyw, szczawiu, babki czy niektórych grzybów. 


Czytaj również

iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika