iWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Wielkopolscy terytorialsi po egzaminie

Zdjęcie: WOT

60. ochotników stanęło przed trudnym zadaniem. Musieli zdać egzamin podsumowujący ich dwutygodniowe szkolenie podstawowe. Instruktorzy ocenili ich umiejętności pozytywnie. Co dalej? Przysięga i dalsza służba w 12. WBOT.

Strzelanie, ładowanie magazynka na czas, pokonywanie terenu różnymi sposobami, praca na mapach czy udzielanie pierwszej pomocy na polu walki – to zaledwie kilka zagadnień, których przyszli żołnierze uczyli się podczas „szesnastki” (16-dniowe szkolenie podstawowe). Właśnie zakończył się pierwszy etap ich szkolenia. Rekruci zdali egzamin z pętli taktycznej. Tym razem ochotnicy studiowali podstawy rzemiosła wojskowego w 151. batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie. Egzamin to zweryfikowanie umiejętności przed przystąpieniem do przysięgi wojskowej. Później żołnierze zostaną skierowani do swoich macierzystych pododdziałów na dalsze szkolenie.

Ostatnie dni kandydaci spędzili w skwierzyńskich koszarach oraz na przykoszarowym placu ćwiczeń. Egzamin rozpoczął się o świcie. Instruktorzy i dowódcy ogłosili na kompanii alarm. Dla żołnierzy był to sygnał do wymarszu w sekcjach (po 12 żołnierzy). Ochotnicy byli oceniani pod kątem działania w swoich sekcjach (drużynach) i poprawnego przekazywania sobie sygnałów. Podczas sprawdzianu, rekruci zdani są na siebie i kolegów z drużyny. Nad ich bezpieczeństwem czuwają duchy - żołnierze obserwujący i rozliczający decyzje oraz sposób działania ochotników.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim, na Placu Grunwaldzkim w sobotę, 25. marca o godzinie 13:00.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz sprzętu i uzbrojenia lubuskich jednostek wojskowych. Swój udział w pokazie zapowiedzieli również żołnierze wojsk amerykańskich, na co dzień stacjonujący w Skwierzynie. Nie zabraknie również stoisk promocyjnych służb mundurowych zaprzyjaźnionych z terytorialsami.Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika