iWlkp.pl reklamy
CBA POZNAŃ

Wystawianie pustych faktur VAT - zatrzymano kolejną osobę

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali kolejną osobę, związaną ze śledztwem w sprawie wystawiania pustych faktur VAT na elektronikę i usługi transportowe. Zatrzymany mężczyzna zajmował się „dystrybucją” trefnych faktur wśród przedsiębiorców z Wielkopolski.

650 faktur VAT o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych

Pierwsze czynności funkcjonariusze CBA przeprowadzili jesienią 2020 roku. Wówczas doszło do zatrzymania 42 - letniego przedsiębiorcy z Wielkopolski, który wystawił ponad 650 faktur VAT o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. Dokumenty finansowe były wystawione na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki oraz przedsiębiorstwa usługowo-handlowe. Faktury były wystawiane na usługi w zakresie napraw pojazdów i maszyn oraz sprzedaży elektroniki. Dokumenty nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a służyły jedynie do obniżenia należnego podatku VAT.

Do budżetu wróciło 1 mln złotych

W ramach prowadzonego śledztwa przedstawiono zarzuty 22 osobom, które wykorzystały nierzetelne faktury do rozliczeń z fiskusem. Kontrahenci zatrzymanego przedsiębiorcy skorygowali deklaracje podatkowe i uregulowali należne zobowiązania podatkowe. Do państwowej kasy wróciło około 1 mln złotych tytułem niesłusznie obniżonych podatków.

Kolejna osoba zatrzymana

W lutym br. funkcjonariusze CBA  z Delegatury w Poznaniu zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o wprowadzanie do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT. Tym razem zatrzymany mężczyzna zajmował się „dystrybucją” pustych  faktur wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Realizację przeprowadzili funkcjonariusze z poznańskiej Delegatury CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Zatrzymany usłyszał zarzuty prokuratorskie m.in. za przekazywanie ustalonym osobom nierzetelnych faktur, które służyły do obniżenia należnych zobowiązań podatkowych. Prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: CBA

Czytaj również

CERMOTOR
Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika