iWlkp.pl reklamy
Straż graniczna

Zatrzymani nielegalni imigranci oraz osoba, która pomogła im przekroczyć granicę

Zdjęcie: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Kalisza przy wsparciu kępińskich policjantów zatrzymali czterech Syryjczyków nielegalnie przebywających na terytorium naszego kraju. Wraz z nimi zatrzymano Ukraińca, który organizował ten przestępczy proceder.

W czwartek 16 listopada funkcjonariusze SG z placówki w Kaliszu wspólnie z kępińskimi policjantami prowadząc kontrolę legalności pobytu w powiecie kępińskim,  na jednym z parkingów przy trasie S8 wylegitymowali kierowcę osobowego renaulta 39-letniego Ukraińca, który przewoził czterech cudzoziemców, w wieku od 20 do 44 lat.

W wyniku kontroli legalności pobytu funkcjonariusze SG ustalili, że kierowca pojazdu w październiku br. otrzymał zezwolenie na pobyt tolerowany w naszym kraju, natomiast przewożeni przez niego cudzoziemcy to obywatele Syrii, którzy nie posiadali ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Ustalono ponadto, że kilka dni wcześniej Syryjczycy używając podstępu wbrew przepisom przekroczyli w nieustalonym miejscu granicę z Białorusi do Polski. Z oświadczeń obywateli Syrii wynikało także, że 39-latek z Ukrainy czekał na nich w samochodzie po polskiej stronie granicy z Białorusią.

Cudzoziemców zatrzymano. Syryjczycy usłyszeli zarzuty przekroczenia wbrew przepisom białorusko-polskiej granicy we współdziałaniu z innymi osobami, przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 1 roku próby. Niezależnie od tego, wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Obywatele Syrii do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia naszego kraju, zostali objęci dozorem Straży Granicznej.

Z kolei kierowca pojazdu usłyszał zarzut organizowania nielegalnej migracji i decyzją sądu, zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Źródło: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Czytaj również

Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika