iWlkp.pl reklamy
Prokuratura Krajowa

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. Przejęto towar o wartości ok. 193 mln zł

Zdjęcie: CBŚP

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali kolejne 2 laboratoria narkotyków syntetycznych przejmując przy tym 4,8 tony narkotyków o czarnorynkowej wartości ok. 193 milionów złotych. W trakcie czynności zatrzymano 3 osoby i zabezpieczono m.in. marihuanę, klefendron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz MDMA.

Dotychczas w toku śledztwa zlikwidowano łącznie 3 laboratoria 3CMC i 4CMC wraz z magazynem i przejęto łącznie 5,8 ton narkotyków. W sprawie występuje aktualnie 13 podejrzanych.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą surową karę prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu w pełni podzielił stanowisko prokuratora i wobec wszystkich podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Laboratorium klefedronu

Zatrzymania miały miejsce w powiecie świeckim w województwie kujawsko-pomorskim. Na jednej z posesji funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych. Na miejscu zabezpieczano blisko 2,6 tony finalnego produktu określanego jako tzw. „kryształ”. Wstępne badania ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy potwierdziły, że jest to 3CMC tzw. klefedron, którego szacunkowa wartość czarnorynkowa wynosi około 104 miliony złotych. Podczas akcji dodatkowo zabezpieczono prekursory i odczynniki chemiczne niezbędne do wytwarzania kolejnych partii narkotyku.

Ponadto również na terenie powiatu świeckiego policjanci CBŚP zlikwidowali magazyn, gdzie członkowie grupy przechowywali przygotowane do sprzedaży narkotyki w tym m.in. marihuanę, klefendron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz tabletki MDMA. Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że narkotyki trafiały do kilku województw na terenie całego kraju.

Wcześniejsze działania przeprowadzono na jednej z posesji w powiecie pińczowskim w województwie świętokrzyskim, gdzie doszło do zatrzymania 3 osób. Tam funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium zabezpieczając ponad 2,2 tony klefedronu o czarnorynkowej wartości około 89 mln zł. W trakcie czynności przejęto również linię produkcyjną wraz z półproduktami koniecznymi do dalszego wytwarzania narkotyku.

Pierwsze zatrzymania

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło na terenie województwa wielkopolskiego, gdzie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 3 osoby. Wówczas zlikwidowano laboratorium narkotyków syntetycznych i zabezpieczono sprzęt służący do produkcji narkotyku oraz ponad tonę częściowo skrystalizowanego klefedronu (4CMC).

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: Dział Prasowy Prokuratura Krajowa


Czytaj również

Mobilny zuraw wynajem eriko
iPomagamy.pl
Na sygnale
Wiadomości z rynku pracy
Aktualności dla rolnika